Treba byť dravý, kreatívny a vytrvalý

Prinášame Vám prvý rozhovor v rámci rubriky PRIEVIDZSKÉ DESATORO. Zaujímaví ľudia z regiónu odpovedajú na rovnakých 10 otázok o svojom vzťahu k mestu Prievidza. Na úvod sme si vybrali človeka, ktorý nám ozelenil a rozbicykloval mesto – MIRETY DIAN. Jeho zelené bicykle a početné stojany ste už určite postrehli.

1. Niekto Prievidzu vníma ako predmestie krajších a zaujímavejších Bojníc, iný ako hlavné mesto slovenského baníctva, niekto zas ako najväčšiu dieru, ktorá si zaslúži pesničku. Čím je pre teba?

Domovom a miestom pracovných možností. I keď mnohí frflú a odchádzajú do zahraničia, dá sa aj tu podnikať, alebo aspoň začať s podnikaním. Už som počul viacero názorov, že v Prievidzi je všetkého najviac: taxislužieb, kebabov, kvetinárstiev, kaviarní… a práve to je dobrá škola hľadať nové možnosti a spôsoby uchytenia sa. 

2. Čo na dnešnej Prievidzi zbožňuješ?

Žijem tu, poznám to tu a aj ľudí, ktorí tu žijú. Cítim sa tu bezpečne.

3. A čo naopak nemáš rád, alebo ti vadí?

Ak ste v minulosti vypadli z Prievidze a vrátili sa sem po 10 rokoch, tak by ste zistili, že sa tu veľa nezmenilo. Múzu by som tu určite nehľadal. A hlavne sa mi nepáči, že pribúda stavieb na úkor stromov, či trávnatých plôch. Je to veľmi smutné.

4. Každý má svoje obľúbené miesta. Kde sú v Prievidzi tie Tvoje?

Pamätám si na svoje tínedžerské obľúbené miesta (ha-ha), dnes nemám vymedzené hranice. Záleží od situácie, okolností a vnútorných pocitov, čo práve duša potrebuje. Všade sa cítim dobre.

5. Ako by sa malo v meste riešiť parkovanie a koľko by si zaň bol ochotný zaplatiť?

Rozumné parkovanie by si vyžadovalo veľký zásah do dopravy a hlavne myslenia ľudí. A to druhé je ten najväčší problém. Možno trochu sci-fi, ale myslím si, že za parkovanie by sa platiť nemalo, ale parkovisko by malo byť jedno a centrálne – parkovací dom. Pred ním alternatívne možnosti dopravy na priblíženie sa k cieľu. A to či už hromadná verejná e-doprava v krátkych pravidelných intervaloch, alebo individuálna e-bicykle. V našom meste sa dá pešo prejsť rýchlo kdekoľvek. Budovaním ďalších a ďalších parkovísk hovoríme iba ľuďom, že kupujte viac a viac áut.

Impact Hub Inkubator
Impact Hub Inkubátor – Bratislava

6. Čo by sa mala Prievidza ponúknuť mládeži, aby sa masový exodus mladých ľudí aspoň spomalil, keď už nie zastavil a čím prilákať späť tých, ktorí už odišli?

S mládežou treba pracovať ale zadarmo to málokto chce robiť. Pracovať a komunikovať. Treba aby sa im ukazovalo čo sa dá a treba ich aktívne zapájať do rôznych projektov, aby si to následne vážili a chránili. Ak sa budú aj oni stýkať so zaujímavými ľuďmi a tým čo ich baví tak budú rásť, nebudú utekať za hranice a budú si vytvárať správne hodnoty a vzťahy.

7. Ako vnímaš podnikateľské prostredie v Prievidzi?

Treba byť dravý, kreatívny a vytrvalý. Prechádzka ružovou záhradou to nie je, ale uspieť sa dá.

8. Čo v tebe evokujú slová alobal a fontána?

Alobal a fontána = alobal a fontána. Ak ste však narážali na fontánu na námestí, tak to ju považujem za dobrý pokus, ale za veľa peňazí. Určite by sa tie prostriedky dali lepšie rozložiť na viac rokov a prinavrátiť život námestiu aj iným spôsobom.

9. Ktorému zaniknutému miestu v meste by si znovu prinavrátil život a prečo?

Život by sa prinavrátil do celého mesta, keby sa nebudovali veľké obchodné centrá do ktorých sa tento život presunul. Ak chceme teda niečo prinavracať, tak musíme iné obetovať. Bohužiaľ nie je to také jednoduché.

10. Povedzme, že máš k dispozícii 50.000 eur na to, aby si v meste niečo zmenil. Do čoho by si ich investoval?

To je ťažká otázka. Rozbiť sa dajú na milión spôsobov, ale zainvestovať ich tak, aby plnili svoj účel ešte o niekoľko rokov, tak to je umenie. Je to malá suma na veľké zmeny a preto by som nerád strieľal do vetra. Ak chceme niečo meniť, musíme začať od seba a od tých, ktorí tu budú ďalších 40 rokov produktívneho života.

Mirety Dian má 33 rokov, pochádza z Opatoviec a momentálne žije v Sebedraží. Podniká už 15 rokov a má za sebou takmer 20 projektov (napríklad natukajtotam.ske-support.sk, Antiquariat / RETRO kaviareň, miniTAXI, Happy Prievidzakocikovo.eu, Promo Servisrealitnik.sk, Zebra taxidarujme.si, či vypni.tv). Z nich sa niektoré uchytili a niektoré nie. Momentálne sa intenzívne venuje projektu Zelený bicykel. Obľúbený citát: „Buďte zmenou, ktorú chcete vidieť vo svete.“ Viac si o ňom môžete prečítať na jeho blogu Nový človek.