Potrebné sú projekty na podporu podnikania

Máme tu druhý rozhovor v rámci rubriky PRIEVIDZSKÉ DESATORO, kde zaujímaví ľudia z regiónu odpovedajú na rovnakých 10 otázok o svojom vzťahu k mestu Prievidza. Tentokrát je to LUBO JURÍK, digitálny nomád dlhodobo žijúci v Ázii. Jeho projekt Zarábaj Ako Pán™ a blog Sám Sebe Pán™ majú mnohých fanúšikov.

1. Niekto Prievidzu vníma ako predmestie krajších a zaujímavejších Bojníc, iný ako hlavné mesto slovenského baníctva, niekto zas ako najväčšiu dieru, ktorá si zaslúži pesničku. Čím je pre teba?

Prievidza je pre mňa predovšetkým mojim rodným mestom, kde mám väčšinu svojej rodiny a kamarátov, a kam sa práve vďaka tomu vždy rád vraciam.

2. Čo na dnešnej Prievidzi zbožňuješ?

Vždy, keď sa po mesiacoch či rokoch vrátim späť do Prievidze, prekvapí ma to množstvo stromov a zelene všade navôkol. Nie sú to iba budovy a cesty, a niekoľko malých parkov, ako vyzerá mnoho veľkomiest v rozvinutých krajinách. Prostredie Prievidze je veľmi príjemné, najmä počas jarných a letných mesiacov. Tiež milujem štebot vtákov kdekoľvek v meste, ale to nie je výnimočnosťou iba Prievidze, ale skôr Slovenska či strednej Európy.

3. A čo naopak nemáš rád, alebo ti vadí?

Prekáža mi, že v meste nie je až tak veľa akcií pre mladých – okrem krčiem, barov a diskoték. Prekáža mi, že v centre mesta je prázdno už o štvrtej poobede. A prekáža mi, že v zime je na sídliskách taká tma, že keď prídem z Ázie, tak som v šoku a pomaly sa bojím ísť sám domov.

taiwan-taipei-101
taiwan – taipei

4. Každý má svoje obľúbené miesta. Kde sú v Prievidzi tie Tvoje?

Milujem prírodu a zeleň, a tiež rád čítam, takže rád chodím do parkov. S priateľmi sa rád stretávam v pekných, štýlových kaviarňach, nie v nákupných centrách, takže počas teplých dní rád chodím aj do centra mesta.

5. Ako by sa malo v meste riešiť parkovanie a koľko by si zaň bol ochotný zaplatiť?

Keďže nešoférujem a už 3 roky žijem v rôznych krajinách Ázie, nie v Prievidzi, na danú otázku neviem odpovedať.

6. Čo by sa mala Prievidza ponúknuť mládeži, aby sa masový exodus mladých ľudí aspoň spomalil, keď už nie zastavil a čím prilákať späť tých, ktorí už odišli?

Prievidza je nudná hlavne v zime. Nie je kam ísť von, ak človek nechce smrdieť od cigariet či alkoholu. Všeobecne je v Prievidzi málo voľnočasových aktivít. Ľudia z mesta odchádzajú za prácou, čo je pochopiteľné, lebo v Prievidzi žiadna zaujímavá práca nie je. Možno práve projekty na podporu podnikania a celkové zapájanie mladých do aktivít v meste by ich mohlo motivovať k tomu ostať. Mne Prievidza nevyhovuje, pretože k šťastiu potrebujem multikultúrne, metropolitné prostredie. Čo už, keď mám úchylku na dievčatá z Ázie.

thailand-koh-nang-yuan
THAJSKO – KOH NANG YUAN

7. Ako vnímaš podnikateľské prostredie v Prievidzi?

Neviem, či sa dá vnímať podnikateľské prostredie na úrovni mesta. To ovplyvňuje predovšetkým štát a aktuálna vláda, a tá naša ho s istotou ničí už roky. V Prievidzi je malá kúpna sila, keďže má Prievidza málo obyvateľov. Taktiež, ľudia sa stali lenivými. Iba sa vyvážajú na autách, chodia do nákupných centier a zízajú do mobilov. Takých ľudí je ťažké niečím zaujať. Práve preto verím, že v Prievidzi nastala ideálna situácia zamerať sa nie na lokálne podnikanie, ale na zarábanie cez internet. Je ti jedno, kde sa nachádzaš ty, a je ti jedno, kde sa nachádzajú tvoji zákazníci či klienti – biznis sa uskutoční tak či tak.

8. Čo v tebe evokujú slová alobal a fontána?

Čo? Máš k tomu aj nejaký kontext?

9. Ktorému zaniknutému miestu v meste by si znovu prinavrátil život a prečo?

Nie je priamo zaniknuté, ale verím, že sa treba sústrediť práve na centrum mesta.

10. Povedzme, že máš k dispozícii 50.000 eur na to, aby si v meste niečo zmenil. Do čoho by si ich investoval?

Myslím, že centru mesta by nesmierne prospelo, ak by sa postavili podzemné garáže, keďže verím, že hlavným dôvodom, prečo ľudia nechodia do mesta, je práve problém s parkovaním. Netuším, aké veľké podzemné garáže by sa zmestili do danej sumy, no ak by sa k tomu urobila dobrá dokumentácia a promo, verím, že by sa mohla získať aj nejaká dotácia z EÚ, čo by celý projekt urobilo reálnejším na uskutočnenie.

south-korea-busan-gwangan-bridge-at-night
južná kórea – most busan gwangan

Lubo Jurík má 29 rokov a už 3 roky žije ako digitálny nomád v Ázii. Zarába za pomoci svojho laptopu a internetu, či už zo štýlovej kaviarne niekde na pláži v Thajsku, na Srí Lanke či na Filipínach, alebo zo svojho apartmánu v nejakom veľkomeste napríklad v Južnej Kórei, Malajzii alebo na Taiwane. Projektom Zarábaj Ako Pán™ pomáha ľuďom začať zarábať cez internet a stať sa slobodnými. Na svojom blogu Sám Sebe Pán™ píše o pozitívnom myslení, seba motivácii a prekonávaní samého seba. Cez svoju firmu Evolution Startup pomáha klientom s ich podnikaním na internete tým, že im tvorí web stránky, grafiku a stará sa im o marketing. Organizuje aj Festival Digitálnych Nomádov, prvú oficiálnu konferenciu digitálnych nomádov na Slovensku, a najnovšie píše aj kontroverznú, autobiografickú knihu o Aziatkách.