Opäť prinášame ďalší rozhovor v rámci našej rubriky Prievidzské desatoro. Prvá žena, ktorá sa s nami podelila o svoje názory na Prievidzu je SVETLANA ČERTÍKOVÁ. Podniká od roku 2006 a tí, ktorí chodíte na naše podujatia určite poznáte aj jej Kúpeľnú kaviarničku v Bojniciach.
1. Niekto Prievidzu vníma ako predmestie krajších a zaujímavejších Bojníc, iný ako hlavné mesto slovenského baníctva, niekto zas ako najväčšiu dieru, ktorá si zaslúži pesničku. Čím je pre Teba?
Len miesto, kde z času na čas musím niečo vybaviť. Nemám k nej špeciálny vzťah. Rovnaký názor má aj mnoho mojich priateľov, ktorí v Prievidzi bývajú a voľný čas trávia radšej mimo, najčastejšie práve v Bojniciach.
2. Čo na dnešnej Prievidzi zbožňuješ?
Dve vegánske reštaurácie.
3. A čo naopak nemáš rada, alebo Ti vadí?
Prievidza ako mesto sa mi nepáči. Je príliš priemyselná a na môj vkus má málo zelene. V meste je tiež málo kultúry a centrum je po zotmení vyľudnené… Pritom v samotnej Prievidzi žije množstvo šikovných umelcov, ktorí však nedostávajú priestor. Aj preto organizujem v Kúpeľnej kaviarničke, v srdci bojnických kúpeľov, v priebehu celého roka rôzne zaujímavé kultúrne podujatia. Možnosť realizovať sa tak získava mnoho šikovných Prievidžanov a publikum prichádza zo širokého okolia.
4. Každý má svoje obľúbené miesta. Kde sú v Prievidzi tie Tvoje?
Keď si musím vybrať, tak lesopark a spomínaná vegánska reštaurácia.
5. Ako by sa malo v meste riešiť parkovanie a koľko by si zaň bola ochotná zaplatiť?
Veľmi som nad tým nerozmýšľala, pretože mám vždy kde zaparkovať. Využívam platené parkoviská a keďže v Prievidzi nepracujem, suma za parkovanie ma nerozčuľuje. 60 centov za hodinu, je pre mňa prijateľná suma.
6. Čo by mala Prievidza ponúknuť mládeži, aby sa masový exodus mladých ľudí aspoň spomalil, keď už nie zastavil a čím prilákať späť tých, ktorí už odišli?
V prvom rade by mali mladí dostať priestor na realizáciu. Je potrebné podporovať šport, kultúru a samozrejme aj samotné bývanie. Mnohé mladé rodiny odchádzajú zo sídlisk preto, lebo sú preľudnené, zaparkovať tu pri návrate z práce je takmer nemožné, chýbajú miesta na relax a odpočinok. Preto sa nečudujem, ak dajú prednosť bývaniu v okolitých obciach. Možno by nemuselo mesto predávať budovy, ale prenajímať ich len za symbolické sumy mladým začínajúcim podnikateľom, podobne ako bola daná do prenájmu budova kina Baník. Mnohé areály bývalých škôl iba chátrajú, čo je veľká škoda.
7. Ako vnímaš podnikateľské prostredie v Prievidzi?
Poznám viacero podnikateľov, ale prevažne z Bojníc. Mám s nimi dobré vzťahy a keď treba, vieme si navzájom pomôcť a poradiť.
8. Čo v Tebe evokujú slová alobal a fontána?
Alobal – zbytočnosť a fontána – krása.
9. Ktorému zaniknutému miestu v meste by si znovu prinavrátila život a prečo?
Bývam v regióne len 9 rokov a prvé roky som ho len spoznávala. Evidujem najmä spomínané kino Baník a budovu učilišťa pri Kauflande. Ale život by sa mal vrátiť predovšetkým do centra na námestie. Bolo by pekné, keby sa ľudia nestretávali len v nákupných centrách, ale aj v srdci ich mesta.
10. Povedzme, že máš k dispozícii 50.000 eur na to, aby si v meste niečo zmenila. Do čoho by si ich investovala?
Výsadba zelene.
Svetlana Čertíková pochádza z Partizánskeho a momentálne žije v Kocúranoch. V minulosti pracovala ako čašníčka a produkčná v televízii. Má 39 rokov a podnikať začala v roku 2006. Svoj čas venuje najmä Kúpeľnej Kaviarničke v Bojniciach.