Prečo robíme to, čo robíme

„Dôležitý je čin, a nie výsledok, ktorý prináša. Musíte sa pustiť do správnej veci. Možno je nad Vaše sily, možno nad Vaše schopnosti, možno Vaše úsilie nikam nepovedie. Ale to neznamená, že nemáte pokračovať. Možno sa nikdy nedozviete výsledok činu. Ale ak nebudete nič robiť, nedosiahnete ani nijaký výsledok.“ – Máhátma Gándhí

Naša vízia je jasná: „Chceme žiť v regióne, kde sa ľudia vysporiadali s mentálnou stigmou upadajúceho baníctva a aktívne a tvorivo pristupujú k jeho rozvoju a vytváraniu pracovných príležitostí.“ Preto je našim poslaním „Budovanie životaschopnej a udržateľnej komunity inovatívnych, etických a sociálnych podnikateľov a podpora rozbehu a rozvoja podnikania v regióne.“

Do budúcnosti chceme v Prievidzi otvoriť coworkingový priestor. Momentálne organizujeme rôzne vzdelávacie podujatia a pravidelné stretnutia prievidzských podnikavcov (nie nevyhnutne podnikateľov).

group photo

Každý z nášho tímu má k Prievidzi osobitý vzťah, či už sme tu študovali alebo pracovali. Teraz máme pocit, že nastal čas urobiť niečo pre región, a teda aj pre seba, keďže sme sa tu rozhodli žiť. Vnímame tu viacero výziev, napríklad upadajúce baníctvo. Čo si o tom myslia miestni ľudia, si môžete pozrieť v tomto videu pani primátorky Kataríny Macháčkovej. Ďalšími výzvami je odliv mladých ľudí z regiónu a nedostatočná spolupráca súkromného, verejného a mimovládneho sektora. Vieme, že Prievidza už dávno nie je „najväčšia diera“. Humor je nám blízky a tešíme sa, ako túto tému trefne zhrnul Mário Šmýkal vo svojom úvode ku talkshow Také zo života.

Hoci dávame Hajcman-u množstvo hodín času bez nároku na odmenu, vieme, že sme zatiaľ len na začiatku cesty. Teší nás, čo vidíme za sebou a vpred nás ženú ľudia okolo nás a všetci ďalší, ktorí sa ku nám pridávajú. Vďaka našim aktivitám sme stretli množstvo zaujímavých ľudí nielen z nášho regiónu. Rastieme a učíme sa, spoznávame seba a prievidzský okres. Prepájame sa s podobnými iniciatívami v rámci Slovenska, ale aj Európy. Nevyhnutnú motiváciu a inšpiráciu hľadáme všade okolo nás. A vždy keď sa kúsok zasekneme a pýtame sa „prečo robíme to, čo robíme?“ spomenieme si na staré grónske príslovie „Keď si došiel tak ďaleko, že už nedokážeš urobiť ani krok, si práve v polovici cesty, ktorú si schopný prejsť“.

UNADJUSTEDNONRAW_thumb_5db

Sme na seba nároční a naše okolie od nás tiež očakáva isté výsledky a neraz nám snaží diktovať, čo máme robiť. Je toho neskutočne veľa a človek musí makať, aby bol aspoň dobrý. Spoločenský tlak a strach z neúspechu alebo neuspokojenia všetkých okolo nie sú féroví hráči.

Vlastne netreba robiť nič. Všetko je tak ako má byť a sme tým, čím sme. Život sa predsa skladá z drobností a malých láskavostí a tých okolo seba rozdávame denne priehrštia. Zdieľame informácie, vedomosti a skúsenosti. Posúvame vpred seba, naše okolie, región… záleží nám na tom, čo sa okolo nás deje. A ak chceme zmenu, začať musíme od seba (opäť Máhátma Gándhí).

Radi stretneme aj teba, stačí prísť na niektoré z našich podujatí, alebo nám napíš na info@hajcman.sk.