Treba viac takých, čo nekradnú iba pre seba

Tentokrát v rámci rubriky Prievidzské desatoro prinášame rozhovor s Bojničanom – Lukášom Majzlanom, web-dizajnérom, oceneným mladým inovatívnym podnikateľom a zakladateľom grafického štúdia Art4web. Kvalita jeho práce je povestná už len tým, že jeho web dizajn zaujal mnohých až tak, že si ho proste museli skopírovať.

 

  1. Niekto Prievidzu vníma ako predmestie krajších a zaujímavejších Bojníc, iný ako hlavné mesto slovenského baníctva, niekto zas ako najväčšiu dieru, ktorá si zaslúži pesničku. Čím je pre Teba?

Pre mňa je hlavne domovom a miestom kde som vyrastal, kde mám kamarátov a rodinu.

  1. Čo na dnešnej Prievidzi zbožňuješ?

Páči sa mi, že má po dlhom čase primátorku, ktorá plní svoju funkciu zodpovedne a osud mesta jej nie je ľahostajný. Treba viac takých, čo nekradnú iba pre seba. Páči sa mi, že je mesto viac zelenšie ako bolo v minulosti a že  vznikajú nové projekty od mladých odvážnych ľudí (Zelený Bicykel, ArtPoint, Talkshow Také zo života, Simply Vegan, a ďalší).

  1. A čo naopak nemáš rád, alebo Ti vadí?

Socialistickú architektúru skoro všade, kam sa v meste pozriem, absenciu pekných historických budov a priestorov, chýbajúcu poriadnu vysokú školu, odchod mladých ľudí z mesta, chýbajúci obchvat, chýbajúce pripojenie na R2. Vadí mi aj stav dvoch hlavných ciest (na jednom ťahu nechutný predražený podchod, na druhom ťahu železničné priecestie brzdiace celú premávku v meste) a bolo by toho ešte viac…

  1. Každý má svoje obľúbené miesta. Kde sú v Prievidzi tie Tvoje?

Máme veľmi pekný park medzi Prievidzou a Bojnicami, kam rád zájdem na minigolf s kamošmi alebo len tak pokecať pri pive. A aj staré sídlisko má svoje čaro, najmä na jar, keď je celá stredová aleja zelená a rozkvitnutá.

Lukas 2

  1. Ako by sa malo v meste riešiť parkovanie a koľko by si zaň bol ochotný zaplatiť?

Myslím si, že parkovanie v rámci celého mesta je vyriešené v poriadku (teda aspoň z môjho pohľadu “Bojničana”), ale pokiaľ by sme sa bavili o parkovaní v centre mesta, tak veľmi jednoducho. Konečne zbúrať “Titanik” a spraviť tam moderné klientské centrum so zelenou strechou a poriadnym podzemným parkoviskom, ako to robia všade inde vo svete. Bol by som ochotný platiť opodstatnenú, ale nie premrštenú sumu 🙂

  1. Čo by mala Prievidza ponúknuť mládeži, aby sa masový exodus mladých ľudí aspoň spomalil, keď už nie zastavil a čím prilákať späť tých, ktorí už odišli?

Vysokú školu. Je to začarovaný kruh. Pre mladých ľudí tu nebudú atraktívne pracovné pozície pretože atraktívne pracovné pozície potrebujú vzdelaných ľudí, ktorí z mesta a regiónu odchádzajú. Keď nie je škola, nie sú v meste ani mladí ľudia so vzdelaním, a teda aj firmy sú potom tak isto nútené z mesta odísť.

  1. Ako vnímaš podnikateľské prostredie v Prievidzi?

Je to tu ťažké 🙂 Najmä z vyššie uvedených dôvodov. Myslím, že firma, ktorú vediem, je jedna z mála mladých firiem, ktoré tu vznikli, resp. ešte ostali aj napriek všetkým veciam, ktoré tú chýbajú. Napríklad, už pol roka hľadáme vhodné priestory pre kanceláriu a bohužiaľ stále neúspešne, pretože je tu toho strašne málo na výber a aj to, čo je, nie je v takom štandarde, v akom by malo byť. Čo je však veľmi konkurencie schopné, je napríklad nájomné kancelárskych a obchodných priestorov.

  1. Čo v Tebe evokujú slová alobal a fontána?

Priznám sa, že moc som tieto “kauzy” nesledoval, takže veľa o nich povedať neviem. Každopádne fontána na námestí je nápad dobrý, avšak nie som si istý, či bol v tomto prípade odvedený tak, ako by mal byť.

Lukas 3

  1. Ktorému zaniknutému miestu v meste by si znovu prinavrátil život a prečo?

Hmmm… určite by to bolo celé centrum mesta, ktoré by mohlo byť oveľa krajšie a reprezentatívnejšie, nebyť všetkých tých socialistických zásahov. Už len nahradením „oháv“ ako Vtáčnik, Prior alebo “Titanik” zelenými udržiavanými parkami by sa centru mesta výrazne zvýšila atraktivita. Staré fotografie Prievidze sú úžasné, keby sa tak dalo  presunúť v čase, tak to, čo bolo v Prievidzi pred 70-80 rokmi 🙂 A prečo? Pretože by aj mesto Prievidza mohlo mať historické centrum ako niektoré iné mestá na Slovensku a lákalo by do neho viac ľudí a určite aj podnikov.

  1. Povedzme, že máš k dispozícii 50.000 eur na to, aby si v meste niečo zmenil. Do čoho by si ich investoval?

V prvom rade si myslím, že 50 000 Eur je veľmi málo na to, aby sa vo veľkom meste niečo zásadne zmenilo. Zrejme by som ich investoval do údržby zelene a výzdoby mesta, prípadne do vysadenia stromov alebo do zazelenania nejakých škaredých betónových plôch.

Lukáš Majzlan sa narodil v Bojniciach a stále tu žije i keď už neraz zvažoval odchod z regiónu. Má 31 rokov a už v roku 2013 získal ocenenie Mladý inovatívny podnikateľ. Viac ako 10 rokov buduje značku Art4web, ktorá sa zaoberá navrhovaním webstránok, aplikácií, či firemných značiek. Lukáš tvrdí, že „Design is my lifestyle”, teda je príkladom toho, ako možno skĺbiť koníček a prácu zároveň. Je tiež členom Združenia mladých podnikateľov Slovenska