Kultúra v Prievidzi žije!!!

Tento mesiac sa u nás udiali samé parádnosti 🙂 . No cieľom tohto blogu nie je poskytnúť prehľad kultúrnych udalostí (na to predsa máme lepšie weby, ako napr. ČoDnes, kde pre nás ešte stále Ingo mapuje všetko, čo sa kde šuchne a robí skvelé foto reportáže… vďaka aj za titulnú fotku tohto článku zo stretnutia KRUH), ale poukázať nato, že tu v Prievidzi určite „nezdochol pes“ a že sa tu deje množstvo zaujímavého (stačí len aktívne vyhľadávať informácie a nečakať, že sa ku nám dostanú na jeden klik ako seriál na Netflixe).

Už koncom minulého mesiaca zaujal KRUH, ktorého stretnutia pokračovali aj v máji. Príležitosť tu majú všetci tvoriví ľudia, ktorým záleží na kultúre, komunite a životnom prostredí Prievidze a jej okolia. KRUH je priestor pre vzájomnú inšpiráciu a spoluprácu medzi tvorcami a tvorkyňami rôznych disciplín a generácií, ktorý chce spoločne odkrývať potenciál miesta, kde žijeme a ktoré spolu tvoríme. Za touto umeleckou iniciatívou stojí viacero ľudí, za všetkých však možno spomenúť Dominiku Belanskú.

V máji sa dali naživo vidieť, stretnúť a vypočuť naši prievidzskí lokálni umelci s celonárodným a niektorí aj s medzinárodným presahom. Stačilo si zájsť do Hornonitrianskej knižnice na diskusiu „Tváre Prievidze“ s Nanym Hudákom, Vandou Rozenbergovou a Dušanom Hraňom, alebo navštíviť Galériu Jabloň a výstavu „Vyznanie“ Romana Turcela (všetky info sa dajú nájsť v reportáži na ČoDnes).

Tieto dve podujatia boli predelené víkendom počas ktorého sa aj u nás konala celoslovenská Noc múzeí a galérií. Hornonitrianske múzeum v Prievidzi predstavilo počas vernisáže svoje dve nové výstavy: Pomocníci v domácnosti (zabezpečuje Mgr. Jaroslava Kupčoková) a Suterén zla (zabezpečuje PhDr. Ján Vingárik)

Múzeu Vtedy, v priestoroch Galérie Jabloň, poskytol vynikajúcu prednášku znalec na miestnu históriu ako aj knihovník a archivár Bojnického zámku Ing. Erik Kližan na tému „Premeny prievidzského námestia“.

A v rámci všeobecnej radosti z „pokoronovej“ kultúrnej obrody v regióne, treba ešte spomenúť, že snáď už čoskoro sa bude dať chodiť na kultúrne podujatia od občianskeho združenia Cult Creative, ktoré má za sebou úspešnú online fundraisingovú kampaň. Za touto mimovládnou organizáciou stojí viacero ľudí, my sme sa v minulosti stihli porozprávať s Magdalénou Hianikovou.

Dokonca aj staršia kultúrna iniciatíva a teraz už mimovládna organizácia Ars Preugue prežíva aktuálne svoju renesanciu. Momentálne robia na svojej vizuálnej identite a pripravujú web. Ich cieľom je priniesť do verejného priestoru umenie, pričom pracujú s miestnymi symbolmi ako baníctvo či sgrafito. Od leta budú spravovať v Mestskom parku drevený objekt z dielne Wo|V|eN (popletene) a v príprave je aj augustové výtvarné sympózium.

A tento článok by určite nebol kompletný, keby nevenujeme aspoň jednou vetou pietnu spomienku dvom kultúrnym projektom, ktoré tu už nie sú a ako sa hovorí, „čo mali, to dali… respektíve, nedá sa charita robiť donekonečna“: Art Point (kde dostali priestor rôzni umelci a umelkyne od divadelníkov a hudobníkov cez výtvarníkov a spisovateľov až po talk show moderátorov) a časopis Arbalet z dielne literárneho klubu POET.